Multitasking Nedir?

Multitasking Nedir?
Multitasking Nedir?

Multitasking, “multi” ve “tasking” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan, aynı anda birden fazla iş yapmak anlamına gelen bir kelimedir. 

Hem bisiklet sürerken hem de telefon görüşmesi yapıyorsanız bu eylem için multitasking yaptığınızdan bahsetmek mümkündür.

Multitasking’in eylemler arasında verim kaybına neden olduğu ve kişilerin yapmış oldukları çalışmalarda dikkat kaybına sebep olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanan bir gerçektir. 

Beyin gerçekte aynı anda birden fazla işi yapabilme konusunda sınırlı bir kapasiteye sahiptir. Görevler arasında hızlı geçişler yapmanın dikkat dağınıklığına ve uzun vadede strese yol açabileceği unutulmamalıdır.

Çoğu kişi tarafından aynı anda birden fazla iş yapmak zaman tasarrufu gibi gözükse de, dışarıdan gelen uyarıların sayısı arttıkça yapılan işe odaklanma süresi de paralel olarak kısalmaktadır. Bundan dolayı yapılan işte dikkat kaybı oluştuğunda işin verimi ve yapılan işin kalitesinde de bir azalma görmek mümkündür. 

Multitasking’den Korunmak İçin Neler Yapılır? 

Öncelik sırası belirleyin: Multitasking’den korunmak için yapacağınız görevleri önem sırasına koyabilirsiniz. Öncelikli, düşük öncelikli veya öncelikli değil gibi önceden tanımlamnış olduğunuz etiketler ile işlerinizi organize ederek çalışmalarınızı multitasking yapmadan tamamlayabilirsiniz. 

Time blocking yani zaman bölümleme tekniği kullanın:  ile günün belirli saatlerini bazı çalışmalar ve işler için ayırabilirsiniz. Örneğin bir şirkette çalışıyorsanız ve en verimli olduğunuz saatin sabah saatleri olduğunu düşünüyorsanız işin ilk saatlerinde verimlilik gerektiren işleri önceliklendirebilirsiniz. Toplantı ve mail cevaplama gibi çalışmaları da bu zaman aralığında öğleden sonra veya günün belirli bir saatinde ayarlamanız size üzerinde çalışacağınız diğer işler için alan açmanıza yardımcı olacaktır. 

Görevlerinizi parçalayın: Üzerinde çalışacağınız işler eğer alt parçalara ayrılabiliyorsa çalışmalarınızı alt parçalara ayırarak bir çalışma yürütebilirsiniz. Bu sayede büyük bir parça iş için uzun süre odaklanma şansınızın bulunmadığı noktalarda ilgili işi küçük alt dallardan çözmeye yönelebilirsiniz. 

Proje yönetim araçları kullanın: Multitasking’i önlemek için gününüzü bir gün önceden, eğer yapabiliyorsanız haftanın başından bir hafta planı yaparak çalışmalarınızı yönetin. Bunu yapmak için sizin için oluşturduğumuz Proje Yönetim Araçları sayfasını ziyareret ederek tüm proje yönetim araçlarına göz atabilir, işinize ve yapacağınız projeye en uygun araca karar verebilirsiniz. 


Bu yazıda Multitasking nedir? Multitasking’den korunmak için hangi taktikler uygulanabilir bunlardan bahsettik. Multitasking başlangıçta verimi artıran ve birden fazla işin aynı anda tamamlanmasına yardımcı olan bir hareket olarak görülse de uzun vadede çalışan ve iş verimini düşüren bir eylemdir. 

Siz multitasking yapıyor musunuz? Multitasker olmayı önlemek için ne tür farklı yöntemler kullanılabilir bizimle yorumlar aracılığıyla deneyimlerinizi paylaşın. 🌞

0 Shares: