ERP Danışmanı Nedir? ERP Danışmanı Ne İş Yapar?

ERP Danışmanı nedir? Ne İş Yapar? Görev tanımı nelerdir? ERP Danışmanı ne kadar maaş alır?
ERP Danışmanı nedir? Ne İş Yapar? Görev tanımı nelerdir? ERP Danışmanı ne kadar maaş alır?

ERP danışmanı olarak adlandırılan kişiler, işletmelerin yönetim mekanizmalarını analiz ederek, mevcut süreçlere en uygun çözüm yöntemleri sunan ve işletmelerin yönetim süreçlerini ERP uygulamaları ile optimize etmeyi amaçlayan profesyonellerdir. 

Şirket içerisinde departmanlar arası iletişimin başarılı bir şekilde ilerlemesi, uygulamaların doğru bir şekilde kullanılması, kişilerin sisteme entegrasyonu için eğitimlerin verilmesi ve oluşabilecek sorunların çözümü bu uzmanların görev tanımları arasında yer almaktadır. 

Eğer kariyer yolculuğunuzda ERP uzmanı olmak gibi bir hedefini bulunuyorsa ve profesyonel çalışma hayatında ERP danışmanlarının görev tanımı, iş kapsamı ve maaşları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız gelin birlikte detaylara göz atalım. 

ERP Danışmanı Nedir?

ERP danışmanları şirketlerin daha verimli çalışmalarına yardımcı olacak ERP yazılımlarının bulunması, bu yazılımları kullanacak ekiplere eğitimler verilmesi, sistemdeki hataları çözümlemesi ve şirketi ileriye götürecek optimizasyon teklifleri ile işletmelere değer sağlayan kişilerdir. 

Bu alanda danışmanlık yapabilmek için kişinin danışmanlık yapacağı sektördeki bilgi birikimi, tecrübesi, alacağı stratejik kararlar ve yaşanılabilecek problemlere ilişkin ön görüye sahip olması danışmanlık süresince işletmelere değer katacak özellikler arasında yer almaktadır. 

ERP danışmanları kısaca ERP alanında sahip oldukları tecrübe ve bilgi birikimini bu tecrübeden yararlanmak isteyen işletmelere bir kapsam içerisinde faturalandıran uzmanlardır. 

ERP Danışmanı Ne İş Yapar? 

ERP danışmanlarının görev tanımı sektörden sektöre veya şirketin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu açıdan şirketlerin danışmanlık alacağı kişiden beklentileri farklı olabilir. ERP danışmanlarından beklentiler genellikle şunlardır:

Açık İletişim Kanallarının Kurulması ve Çözüm Odaklı Yaklaşımı Benimsemek: 

Danışmanlık verilecek firmayı iyi tanımak, iş birliği yapılacak kişileri iyi analiz etmek ve sürecin en başından itibaren açık bir iletişim yürütmek hem firma hem de danışmanlık verecek kişi için önemli bir rol oynamaktadır. Başlangıçta her iki tarafın ihtiyaçlarını ve çözümlerini belirlemek adına ortak bir paydada buluşması ve atılacak adımları net bir şekilde ifade etmesi sürdürülebilir bir ilişki oluşturmak için iyi olacaktır. 

Şirket İhtiyaçlarının Belirlenmesi ve Doğru ERP Yazılımı Seçilmesi: 

Çalışmanın kapsamının baştan belirlenmesi hem danışmanlık verecek kişi hem de süreci takip edecek firmanın yararına olmaktadır. Bu noktada şirketin ihtiyaçlarını belirlemek ileride atılacak adımlar için aynı zamanda bir kılavuz niteliği taşıyacaktır. 

Şirket içerisinde bulunan mevcut problemlerin belirlenmesi, optimize edilecek alanların tespiti ve bu süreçte yapılması gerekenler net bir şekilde belirlenmelidir. Ortaya çıkan ihtiyaçlar sonrasında bu ihtiyaçlara sunulacak çözümler ve en önemlisi firmanın kullanması gereken ERP bu bölümde belirlenecektir.

Şirket İçi Eğitimlerin ve 1-1 Mentörlük Çalışmalarının Düzenlenmesi:

Mevcut süreçlerde aksayan yerleri tespit ettikten sonra karşınıza hangi alanda problemler olduğu net bir şekilde tanımlanmış olacak. Bu problemler çalışan ve uygulama arasındaki bilgi akışındaki eksiklik veya çalışanın temel eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. 

Bu noktada problem yaşanılan bölümlere nokta atışı hedefli eğitimler düzenlemek veya destek programları uygulaması yapılırken, aynı zamanda yeni ERP sistemlerine giriş yapacak şirketler için de toplu konferans ve seminer planlaması yapılabilir. 

Eğitim kapsamı şirketin ihtiyaçları ve problemlerine göre değişkenlik gösterebilir. Eğitimler sadece genel bilgiler ile sınırlı kalmayıp talep edilirse kilit kişilere 1-1 mentörlük şeklinde de uygulanabilir. 

Süreçlerin İzlenmesi ve Sistemdeki Verileri Analiz Edilmesi: 

Doğru veri akışının sağlandığına emin olduktan sonra şirket içerisinde kullanılan ERP yazılımı datalarına göre sistemdeki veriler analiz edilir ve yorumlanır. Bu yorumlar eğer şirketin genellikle karlılığı ve çalışan verimliliğini artıracak şekilde belirli periyotlarda şirkete raporlanır. Bu raporların çıktılarına göre üretim bandının düzenlemesi, tedarik sürecinin iyileştirilmesi, kaynak kullanımının optimizasyonu ve stok takip süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi amaçlanır. 

Sistem Desteğinin Sağlanması ve Sistem Bakımlarının Yapılması:  

Veri akışını sağladık, içerideki optimizasyon süreçlerini bir rayına oturttuk. Bu noktadan sonra çalışma süresinin kapsamı içerisinde olan ERP sisteminin gerekli desteklerinin sağlanması ve uzun vadede bu sistemin bakımlarının yapılması da bir periyot halinde takip edilmelidir. 

Sistem bakım süreçleri bu noktada sorunların giderilmesi, performans iyileştirmeleri, güncelleme yönetimi, yedekleme, veri akışı kontrolü ve kullanıcı desteğini kapsamaktadır. 

ERP Danışmanı Nasıl Olunur?

ERP danışmanlığı yapmak isteyen bireylerin, hem teknolojik ve teknik alanda yetkinliğe sahip olması, hem de bu bilgiyi ihtiyaç talep eden şirketlere doğru bir şekilde aktarması beklenmektedir. 

Her alanda olduğu gibi bu alanda da sektörün yeniliklerini takip etmek, yeniliklere göre danışmanlık hizmeti verilen kurumlara bu yeniliklerin doğru bir şekilde aktarılması gerekmektedir.

Gelin birlikte şirketlerin gözdesi olacak ERP danışmanı nasıl olunur birlikte bakalım:

Eğitim ve Bilgi Edinme:

İlgili bir lisans derecesi alın. İşletme yönetimi, bilgi teknolojileri, mühendislik veya muhasebe gibi alanlardan birinde eğitim almak faydalı olabilir.

ERP sistemleri ve teknolojileri hakkında derinlemesine bilgi edinmek için kurslar veya sertifikalar alın. SAP, Oracle, Microsoft Dynamics gibi popüler ERP sistemleri üzerine sertifikalara sahip olmak, bu alanda yetkinlik sağlayabilir. Bu alanda sizin için oluşturmuş olduğumuz En İyi Ücretsiz ERP Eğitimleri içeriğine göz atabilirsiniz.

İş Deneyimi:

İşletme süreçleri, IT projesi yönetimi veya muhasebe gibi alanlarda deneyim kazanın. Bu, işletmelerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza ve onlara uygun ERP çözümleri sunmanıza yardımcı olacaktır.

Teknoloji ve Yazılım Becerileri:

Bilgisayar yazılımı ve teknoloji konularında becerilerinizi geliştirin. ERP sistemlerinin nasıl çalıştığını anlayabilmek için temel bir teknoloji anlayışına sahip olmalısınız.

Sertifikasyonlar ve Eğitimler:

ERP sistemleri üzerine sertifikasyonlar alın. Bu, potansiyel işverenlere ve müşterilere ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu gösterebilir.

İletişim ve Danışmanlık Becerileri:

İyi iletişim yetenekleri, danışmanlık yaparken müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olur. Problemleri anlayabilme, çözüm önerileri sunabilme ve takım çalışmasına yatkın olma gibi becerilere odaklanın.

Network Oluşturma:

Endüstri içindeki profesyonellerle bağlantı kurun. İlgili konferanslara katılın, etkinliklere katılın ve bu alandaki insanlarla ağınızı genişletin.

İş İlanları ve Başvurular:

ERP danışmanı pozisyonları için iş ilanlarını takip edin ve başvurun. İş deneyiminiz, eğitiminiz ve sertifikalarınızı vurgulayarak CV’nizi oluşturun ve iş görüşmelerine hazırlanın.

ERP Danışmanı Maaşları 

ERP danışmanlarının almış olduğu maaşlar çalıştıkları sektör, deneyim, şirketin kişiden beklentisi ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. 

2023 güncel verilerine göre en düşük ERP danışmanları ortalama 23.800 TL bandında maaş alırken, deneyimli danışmanlar ise +60.000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. 

Bu yazıda ERP profesyoneli görev tanımları, ERP çalışanlarının şirketlere kattığı değerler, sahip olması gereken özellikler ve iş kapsamı hakkında detaylı bilgiler paylaştık. ERP alanında merak ettiğiniz diğer soruları yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz. 

0 Shares: