PSM Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

PSM Sertifikası nedir? PSM Sınavına nasıl hazırlanılır? PSM-1 Sertifikasına dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda.
PSM Sertifikası nedir? PSM Sınavına nasıl hazırlanılır? PSM-1 Sertifikasına dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Sertifika programları, hızla değişen iş dünyası içerisinde yer alan kişilerin diğer rakipleri arasından sıyrılmasına ve bu kişilerin dünya çapında yetkinliğinin kabul edilmesine yardımcı olan çalışmalar arasında yer almaktadır.

Kişilerin çalışma hayatları boyunca katılmış oldukları eğitimler, almış oldukları sertifikalar, sektör özelinde edinilmiş tecrübe, bilgi birikimi ve network kişinin kariyer hedeflerine ulaşmasında büyük rol oynamaktadır.

Bu yazıda kariyerinize yeni bir sayfa açacak, proje ve ürün yönetimi dünyasında bilgilerinizi test etmenizi sağlayacak ve yetkinliğinizi kanıtlamanıza yardımcı olacak PSM sınavı ve PSM sertifikası süreçlerinden bahsedeceğiz.

PSM Sertifikası Nedir? 

PSM-1 Sertifikası, Professional Scrum Master sınavını başarıyla geçen kişilere verilen bir sertifikadır. Sınavın içeriğinde Scrum’ın temel mentalitesinden Scrum Master’ın sorumluluklarına kadar Scrum metodolojisinin uygulanışını kapsamlı bir şekilde ele alarak kişinin bilgisi sorgulanmaktadır. 

Professional Scrum Master sınavını başarı ile tamamlayan kişiler PSM Sertifikası almaya hak kazanır.

PSM Sertifikası Nasıl Alınır? 

PSM Sertifikası, Scrum temellerini iyi bilen ve bu bilgiyi pratik olarak uygulayan; doğru ve planlı bir hazırlık süreci yöneten kişilerin kolaya alabileceği bir sertifikadır.  

Dolayısıyla sertifikasyon sınavına girmeden önce kişilerin Scrum’a dair bilgilerinin güncel olması, temel ve uygulanabilir alanlarda bilgi eksikliğinin olmaması beklenmektedir. 

Sınava Hazırlık Süreci

Scrum Master sertifikasını alabilmek için en önemli süreçlerden biri hiç kuşkusuz doğru bir şekilde sınava hazırlanabilmektir. 

Bu hazırlık sürecinde size yardımcı olacak ve yol haritası oluşturacak x maddeyi gelin birlikte inceleyelim. Maddeleri kendi bilgi birikiminize göre önceliklendirebilir, sınava kısıtlı bir sürede hazırlanacaksanız eksik olduğunuz alanlara yoğunlaşmanız daha verimli bir çalışma süreci geçirmenize yardımcı olabilir.

1) Scrum Temellerini Öğrenin

Hiç kuşkusuz sınavın ana teması Scrum olduğu için Scrum ve çevresinde yer alan konular hakkında en temel bilgileri öğrenerek işe başlamalısınız. 

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız PSM sınavı formatına yakın bir formatta hazırlanan örnek soruları çözerek işe başlayabilirsiniz. Bu sayede yanlış yapmış olduğunuz sorular özelinde hangi alt konulara odaklanmanız gerektiğine bu bölümde karar verebilirsiniz. 

Bu alanda rahat bir şekilde çözemediğiniz, eksik olduğunuzu hissettiğiniz ve net cevap veremediğiniz soruları kenara ayırarak bu konulara öncelik vermek sizin için faydalı olacaktır.  

PSM örnek sınav soruları hakkında Mikad Öztürk adlı Youtube kullanıcısının hazırlamış olduğu sınavı sorularına göz atabilirsiniz: 

2) Scrum Guide’ı Detaylı İnceleyin

PSM Sertifikası sınavına hazırlık sürecinde Scrum hakkında baş ucu kitabı olarak kabul edilen Scrum Guide’ın, eğer İngilizce’niz iyi değilse hem Türkçe hem de İngilizce versiyonunu çıktı alarak çalışabilirsiniz. 

Burada bulunan kelimeleri ezberlemeye çalışmaktan çok içselleştirerek özümsemeye ve çalışma hayatınızdaki olaylar ile eşleştirmeye çalışmanızda fayda var.

Scrum Guide’a burada yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

3) Scrum Hakkında Eğitimler Alın

Temelleri öğrendik ve Scrum Guide konusunda belirli aralıklarla geri dönerek okumalar, tekrarlar yapıyoruz. Bu aşamaya ek olarak Scrum hakkında internet üzerinde yer alan ücretli ve ücretsiz derslere katılarak çalışmalarınızı derinleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu bölümde Youtube, Udemy ve çeşitli platformlar üzerinde yer alan dersleri inceleyerek çalışma planınıza ve bütçenize en uygun eğitimi satın alabilirsiniz. 

4) Bilginizi Test Edin

Scrum.org’un hazırlamış olduğu bu kaynak üzerinden ücretsiz bir şekilde sınav formatına en uygun benzer soruları çözebileceğiniz platform bulunuyor. 


Bu platform üzerinden bilginizi test ederek sınava hazırlık sürecine kadar bulabildiğiniz örnek soruları çözmeye çalışın.

Scrum Mater örnek sorularına buradan erişim sağlayabilirsiniz: https://www.scrum.org/open-assessments/scrum-open

5) Komünitelere Katılın

Scrum Master sınavına hazırlanan kişilerin bulunduğu Facebook ve Scrum.org üzerinde bulunan gruplara katılarak kişilere aklınıza takılan konularda sorular sorabilir ve öğrenim sürecinizi bu noktada perçinleyebilirsiiniz. 

Scrum Forum: https://www.scrum.org/forum/scrum-forum

Scrum Master Çalışma Grubu: https://www.facebook.com/groups/960834127372802

PSM Sınavı 

PSM Sertifikası sınavına katılmak için güncel olarak 150$ ödeyerek başvuruda bulunabiliyorsunuz. Sınava katılım için herhangi bir ön koşul bulunmamakta. PSM-1 sınavı başlangıç aşamasında yer alan bir sınavken başarılı bir şekilde bu sınavı tamamladıktan sonra dilerseniz PSM-2 sınavına da girmeye hak kazanıyorsunuz. 

PSM Sınavı format olarak test formatında bir sınavdır. Çoktan seçmeli 80 soru için 60 dakikalık bir süre içerisinde soruları cevaplamanız beklenmektedir. Yanlış sorular doğru soruları götürmemektedir.

Sertifikaya hak kazanabilmek için soruların %85’ini, yani 68 soruyu doğru yanıtlamanız gerekiyor.

Sınav online formatta bir sınavdır dolayısıyla uygun olduğunuz bir zaman diliminde sınava girebilirsiniz.


Siz PSM Sertifika süreçlerine hazırlanırken ekstra hangi kaynakları kullanıyorsunuz? PSM Sertifikasının şirketler tarafından daha da değerleneceği bu günlerde harici sertifika programlarına katılmayı düşünüyor musunuz? yorumlar üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 🙌🏻

0 Shares: