PMP Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

PMP Sertifikası nedir? Nasıl alınır?

PMP sertifikası, Project Management Institute (PMI) tarafından gerçekleştirilen sınava katılarak başarılı olan proje yöneticilerine verilen ve dünyada geçerliliği olan bir sertifika türüdür. Bu yazıda PMP sertifikası sürecinde size yardımcı olacak bilgileri, öğrenim sürecinize katkı sağlayacak kaynakları ve merak ettiğiniz soruları paylaşıyoruz.

PMP Sertifikası Nedir? 

PMP sertifikası, proje yönetim uzmanlığını kanıtlayan belgelerden biridir. Yurtdışı firmalarının özellikle işe alım konularında dikkat ettiği ve son yıllarda Türkiye’de de aranan sertifikalardan biridir. 

Özellikle son yıllarda gelişen teknolojiler ile birlikte şirketlerin proje yöneticisi konusunda açmış oldukları iş ilanları da bu ihtiyacı net bir şekilde ortaya koymaktadır. 

Proje yöneticilerinin çalıştığı sektörler şu şekilde sıralanabilir: 

-Sağlık

-İnşaat

-Bilgi Teknolojileri (IT)

-Enerji ve Çevre

-Otomotiv ve Ulaşım

-Telekomünikasyon

-Perakende ve Ticaret

-Savunma ve Güvenlik

-Eğitim

PMP Sertifikası Alma Şartları 

PMI tarafından hazırlanan proje yönetimi sertifika programı sınavına başvurmadan önce belirli şartları yerine getirmeniz beklenmektedir. Şartlardan en önemlisi profesyonel çalışma hayatında belirli bir süre deneyiminizin bulunmasıdır. Şartlar lisans sahibi ve lisans sahibi olmayan kişiler olarak ikiye ayrılabilir:

Lisans Sahibi Kişiler İçin Ön-Şartlar:

Eğer 4 yıllık bir üniversiteden lisans derecesinde mezunsanız, en az 35 saatlik bir proje yönetimi eğitimi ve 36 aylık profesyonel çalışma deneyimine sahip olmanız gerekmektedir.

Lisans Sahibi Olmayan Kişiler İçin Ön-Şartlar:

Eğer dört yıllık bir lisans derecesine sahip değilseniz, 60 aylık profesyonel çalışma deneyimi ve 35 saatlik proje yönetimi eğitimine ek olarak bir lise diploması ya da denk bir eğitim belgesi almanız beklenmektedir.

Her iki koşulda da çalışma hayatında aktif bir süre içerisinde çalışmanız ve deneyim kazanmanız önemli bir rol oynamaktadır.

PMP Sertifikası Nasıl Alınır?

PMP Sınavı başvuru yapıldıktan ve ücret ödendikten sonra bilgi, beceri ve yeteneği ölçen 200 çoktan seçmeli sorudan oluşur ve online olarak gerçekleşir. Sınavın toplamda 4 saatlik bir süre içinde tamamlanması gerekmektedir. Sınava hazırlık sürecinde PMI’ın resmi kaynaklarını ve PMP hazırlık kitaplarını kullanarak sınava hazırlık yapmanız önerilmektedir.

Sınav yılın belirli zamanlarında PMI tarafından paylaşılan resmi kaynaklarda da belirtildiği şekilde tekrarlanır. Eğer sınavı geçemezseniz belirli bir süre sonra tekrardan sınava hazırlanarak girebilirsiniz.

PMP Sertifikası Başvurusu

Sınava başvuru için PMP sertifika programlarına katılarak süreci kolaylaştırabilirsiniz. Bu sertifika programı için çeşitli online eğitimler ve deneme sınavları yapabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz eğitimlere sizin için hazırlamış olduğumuz ”En İyi 10 Proje Yönetimi Eğitimi“ yazısından erişim sağlayabilirsiniz. 

PMP sertifika başvurusunu PMI’ın hazırladığı bu linkten yapabilirsiniz: https://www.pmi.org/certifications/project-management-pmp

PMP Sertifikası alabilmek için öncesinde eğer çeşitli eğitimler almak isterseniz, kurs ücretleri dünya çapında $300-$3000 bandında seyretmektedir.

PMP Sınavı Ücretleri 

PMP sertifika sınavı herhangi bir üyeli gerekmez fakat eğer PMI üyesiyleniz sınav girişi için kurumun sizden talep edeceği ücret 405$ olurken, PMI üyesi değilseniz 555$ olacaktır.

0 Shares: